Crystal.-Brighton

17.10.2020,
Autor zapowiedzi: Mirosław Dudek
pic

DERBY NA OLDEGŁOŚĆ 75 KILOMETRÓW. Mecz Crystal Palace kontra Brighton nazywany jest powszechnie derbami autostrady M23. Kibice obu klubów pałają do siebie niechęcią i dla nich jest to wyjątkowe starcie. W sześciu ostatnich meczach pomiędzy tymi klubami bilans jest idealnie równy, obaj rywali zanotowali po 2 zwycięstwa i dwukrotnie dzieliły się punktami. W trzech ostatnich meczach na Sellhurst Park też zanotowano 3 różne rezultaty, po jednej wygranej gospodarzy, gości i jednym remisie. W każdym z tych spotkań obie drużyny strzelały gola. Liczymy, że i tym razem goli nie zabraknie. Ciekawostką jest, że zobaczymy tu starcie najstarszej z najmłodszą ekipą w Premier League. Średnia wieku podstawowej "11" Orłów to 29 lat i 89 dni, podczas gdy średnia wieku Mew to 24 lata i 326 dni.

Crystal Palace – bliscy powrotu do gry są Patrick van Aanholt, James Tomkins i Gary Cahill. Niepewny jest udział w tym meczu Jamesa McCarthy’ego i Jeffreya Schluppa. W ubiegłym sezonie mecze na Sellhurst Park nie należały do najbardziej interesujących, zwłaszcza za sprawą gospodarzy, którzy w połowie z tych spotkań nie zdobywali więcej niż jednego gola. Szczególnie nudno było w pierwszych połowach, tylko raz na 19 meczów, obie drużyny strzeliły gola do przerwy. Teraz jest znacznie lepiej, Orły trafiły do siatki w pierwszych połowach obu meczów na Sellhurst Park. Podopieczni Roya Hodgsona mają średnią posiadania piłki na poziomie 31% - najniższą spośród wszystkich klubów Premier League.

Brighton – niepewny jest udział w tym meczu Davy Proppera, Alireza Jahanbakhsha i Tariqa Lampteya. Mewy przegrały 3 z 4 meczów na starcie sezonu, ale gra podopiecznych Grahama Pottera może się podobać, to zespół grający ofensywnie, stwarzający sporo sytuacji strzeleckich, ale zawodzi skuteczność. Warto zwrócić uwagę, że w trzech z czterech spotkań The Seagulls zdobywali minimum 2 bramki. Brighton grając w Londynie nie potrafił zachować czystego konta od 14-tu spotkań, ta seria trwa od października 2017 roku, kiedy to Mewy wygrały na stadionie West Ham 3:0. W znakomitej dyspozycji jest Neal Maupay, który miał udział przy sześciu golach w pięciu ostatnich występach Premier League – 4 gole i 2 asysty.

Prognoza – mecz derbowy, bardzo ważny dla fanów obu zespołów, przy okazji takich spotkań brak kibiców na trybunach jest szczególnie odczuwalny. W pięciu z sześciu ostatnich spotkań pomiędzy tymi klubami obie drużyny strzelały gola i myślę, że tym razem będzie podobnie, zwłaszcza, że od początku sezonu obie ekipy pokazują, że mają dużo do zaoferowania w ataku. Mewy też sporo goli tracą, aż 10 w trzech ostatnich spotkaniach, ale z drugiej strony w każdym z trzech ostatnich meczów Premier League zdobyły minimum dwie bramki, strzelali też minimum 2 gole w czterech kolejnych spotkaniach wyjazdowych. Brighton nie potrafi sobie radzić przy stałych fragmentach gry, stracił w ten sposób już 6 goli, najwięcej w lidze. Proponowane typy: obie drużyny strzelą gola – kurs 1,83/powyżej 2,5 gola – kurs 2,21.