1000

Kvitova P. - Ostapenko J.

25.06.2022 13:30,
Autor zapowiedzi: Mirosław Dudek

DRUGI FINAŁ Z RZĘDU. Jelena Ostapenko w ubiegłym roku wygrała turniej w Eastbourne pokonując w finale Anett Kontaveit 6:3,6:3. W tegorocznej imprezie Łotyszka wygrywała wszystkie mecze łatwo i przyjemnie, bez straty seta. W półfinale pokonała nad wyraz łatwo Giorgi 6:2,6:2 w zaledwie 68 minut. Rywalką Jeleny w finale będzie Petra Kvitova, która grała tutaj w wielkim finale 11 lat temu, wówczas Czeszka przegrała z Bartoli w trzech setach. Ta porażka nie przeszkodziła jej sięgnąć dwa tygodnie później po tytuł w Wimbledonie. W półfinale Petra pokonała Beatriz Haddad-Maię 7:6,6:4 i tym samym zakończyła serię 12-tu zwycięstw z rzędu Brazylijki. Dla Kvitovej będzie to pierwszy finał od 15-tu miesięcy. Ostapenko może zostać dopiero drugą tenisistką, która obroni tytuł w Eastbourne, wcześniej takiej sztuki dokonała Justin Henin w latach 2006 i 2007.

PETRA KVITOVA

Kraj : Czechy

Wiek: 32 lata

Ranking WTA/najwyższa pozycja :  31/2 (31.10.2011)

Ilość tytułów/ilość tytułów w roku 2022: 29/0

Najlepszy występ w tym sezonie: ćwierćfinał w Miami

Ilość występów w Eastbourne: 6

Najlepszy rezultat w tym turnieju: finał w latach 2011 i 2022

Ostatni mecz:

Półfinał Eastbourne z Haddad Maią 7:6,6:4.

JELENA OSTAPENKO

Kraj : Łotwa

Wiek: 25 lat

Ranking WTA/najwyższa pozycja :  14/5 (19.05.2018)

Ilość tytułów/ilość tytułów w roku 2022: 5/1

Najlepszy występ w ubiegłym sezonie: triumf na kortach twardych w Dubaju

Ilość występów w Eastbourne: 5

Najlepszy rezultat w tym turnieju: triumfatorka z roku 2021

Półfinał  Eastbourne z Giorgi 6:2,6:2.

Prognoza: to będzie już 9-ta konfrontacja tych pań, bilans spotkań jest równy – 4:4. Ich jedyny mecz na kortach trawiastych miał miejsce 6 lat temu w Birmingham, wygrała wówczas Ostapenko 6:4,4:6,6:3. Po raz ostatni zmierzyły się 4 miesiące temu na kortach twardych w Dubaju, ponownie górą była Łotyszka, ponownie w trzech setach 5:7,7:5,7:6, a mecz trwał 2 godziny i 42 minuty. Petra Kvitova w ostatnich dwóch meczach imponowała swoim serwisem, ani raz  nie dała się w tych dwóch pojedynkach przełamać. I tym razem serwis może być kluczowy, wszak Ostapenko znana jest ze swojego agresywnego returnu. Nie ma wątpliwości, że Łotyszka nie będzie się bawić w długie wymiana, ale będzie szukała kończących uderzeń. Warto zwrócić uwagę, że Jelena w dwóch ostatnich meczach tylko raz straciła gema przy swoim podaniu. Myślę, że ponownie w spotkaniu tych pań, czeka nas długa batalia. Mój typ: powyżej 20,5 gemów – kurs 1,67.