CAŁKIEM INNY TURNIEJ

Z wielu względów te zbliżające się Mistrzostwa Europy będą wyjątkowe. Już sam wybór UEFA, aby turniej ten zorganizować w dwunastu rożnych miastach jest mocno kontrowersyjny. Pewnie ten pomysł ma swoich zwolenników, ale atmosfera Mistrzostw rozgrywanych w jednym kraju (choć trzy razy turniej odbył się w dwóch krajach, jak w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie) zawsze była szczególna i wyjątkowa, ale widać, że obecnie inne priorytety są ważniejsze (czytaj: pieniądze).

Kolejną zmianą, która była mocno oczekiwana to wprowadzenie systemu VAR, który jest już praktycznie obecny wszędzie, co jednak nie zawsze sprawia, że decyzje arbitrów są dobre. Jednak ogólnie system ten jest bardzo pomocny, a jego udoskonalenie (jak choćby w przypadku spalonych czy przewinień za dotknięcie piłki ręką w polu karnym) sprawi, że słabszy dzień sędziego nie zaprzepaści pracy kilku lat, albo nawet całego życia. Oddzielną kwestią jest fakt, ze turniej EURO 2020 obywać się będzie w 2021 roku, co już samo w sobie jest dziwne, ale wszechobecna pandemia zmusiła organizatorów (UEFA) do takich zmian.

Natomiast jedna z najważniejszych spraw dotyczy zawodników. Dlaczego? Obecny sezon już jest dziwny i wywrócony do góry nogami przez pandemię, a kluby mają maksymalnie napięty terminarz. Wielu zawodników przeszło COVID-19 i też do końca nie wiadomo jak zareagują ich organizmy na otrzymaną dawkę olbrzymiego wysiłku. Piłkarze nie będą mieli przerwy po sezonie i czasu na odpoczynek, ponieważ od razu będą musieli rozpocząć przygotowania do turnieju, a następnie zagrać w samym EURO.

My, Polacy oczywiście będziemy patrzeć na te zmagania przez pryzmat występów podopiecznych Paolo Sousy, co również dla nas wszystkich będzie ciekawym doświadczeniem. Życzę każdemu kibicowi polskiej reprezentacji, aby ten turniej przyniósł nam wszystkim wiele radości oraz niezapomnianych przeżyć, których teraz wszyscy szczególnie potrzebujemy (czytaj: pandemia).


Sprawdź analizy i ofertę na grupy EURO 2020:


KRÓTKI RYS HISTORYCZNY

Pierwszy turniej odbył się w 1960 roku we Francji i nazwany był „Pucharem Narodów Europy”, a dopiero od turnieju we Włoszech w 1968 roku jego nazwa, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego, została zmieniona na „Mistrzostwa Europy”. Ewoluowała nie tylko nazwa, ale również sam format rozgrywek od gry czterech drużyn (1960 - 1976) do obecnych dwudziestu czterech. Mistrzostwa rozegrane w tym roku będą 16. turniejem w historii. We wcześniejszych piętnastu turniejach wzięły udział 33 reprezentacje. Tytułu z 2016 roku bronić będzie reprezentacja Portugalii, która po dogrywce wygrała finał z Francją 1:0, po bramce Edera.


Oto kilka ciekawostek dotyczących finałowych turniejów:

  • NAJWIĘCEJ ROZEGRNYCH SPOTKAŃ: Niemcy - 49
  • NAJWIĘCEJ WYGRANYCH SPOTKAŃ: Niemcy - 26
  • NAJWIĘCEJ PRZEGRANYCH SPOTKAŃ: Dania i Rosja - po 14
  • NAJWIĘCEJ REMISÓW: Włochy - 16
  • NAJWIĘCEJ WZAJEMNYCH KONFRONTACJI: Włochy - Hiszpania - 6 razy
  • NAJWIĘCEJ ROZEGRANYCH MINUT BEZ STRACONEGO GOLA: Hiszpania (2012) – 509 minut
  • NAJWIĘCEJ ROZEGRANYCH SPOTKAŃ: Cristiano Ronaldo - 21
  • NAJWIĘCEJ ROZEGRANYCH MINUT: Cristiano Ronaldo - 1793 minuty
  • NAJWIĘCEJ WYGRANYCH SPOTKAŃ (ZAWODNIK): Cesc Fabregas i Andres Iniesta (Hiszpania 2008-2016) oraz Cristiano Ronaldo (2004 – 2016) - wszyscy po 11 spotkań
  • NAJWIĘCEJ ROZEGRANYCH SPOTKAŃ JAKO KAPITAN: Gianluigi Buffon (2008 - 2016) – 13
  • NAJMŁODSZY ZAWODNIK: Jetro Willems 18 lat i 71 dni w meczu Holandia - Dania (2012)
  • NAJMŁODSZY ZAWODNIK, KTÓRY ZAGRAŁ W FINALE: Renato Sanches 18 lat i 327 dni w meczu Portugalia - Francja (2016)
  • NAJMŁODSZY ZAWODNIK, KTÓRY ZAGRAŁ W KWALIFIKACJACH DO EURO: Martin Odegaard 15 lat i 300 dni w meczu Norwegia - Bułgaria (2016)
  • NAJSTARSZY ZAWODNIK: Gabor Kiraly 40 lat i 86 dni w meczu Węgry - Belgia (2016)
  • NAJWIĘCEJ STRZELONCYH GOLI: Michel Platini (1984), Cristiano Ronaldo (2004 – 2016) po 9 goli
  • NAJWIĘCEJ STRZELONCYH GOLI W KWALIFIKACJACH: David Healy (Irlandia Północna, 2008) i Robert Lewandowski (2016) - po 13 goli
  • NAJSZYBSZY HAT-TRICK: Michel Platini w meczu Francja - Jugosławia (1984) - 18 minut
  • NAJSZYBSZY GOL: Dmitri Kirichenko w meczu Rosja – Gracja (2004) - 67 sekund
  • NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWO W KWALIFIKACJACH: Niemcy - San Marino 13:0 (2006)
  • NAJWIĘCEJ STRZELONYCH GOLI PRZEZ OBIE DRUŻYNY: Francja - Jugosławia 4:5 (1960)
  • NAJWIĘCEJ STRZELONYCH GOLI W TURNIEJU: 108 (2016)
  • NAJWIĘCEJ SPOTKAŃ JAKO SELEKCJONER: Joachim Loew (2008 - 2016) - 17
  • NAJWIĘCEJ TURNIEJÓW JAKO SELEKCJONER: Lars Lagerback Szwecja (2000 - 2008) oraz Islandia (2016) - 4
  • NAJMŁODSZY SELEKCJONER: Srecko Katanec w meczu Słowenia – Jugosławia (2000) 36 lat i 333 dni
  • NAJSTARSZY SELEKCJONER: Giovanni Trapattoni w meczu Włochy - Irlandia (2012) 73 lata i 93 dni
  • NAJWIĘCEJ SPOTKAŃ JAKO ZAWODNIK I SELEKCJONER: Didier Deschamps (1992, 1996 i 2000 jako zawodnik oraz w 2016 jak selekcjoner) - 20
  • NAJWIĘCEJ SPOTKAŃ JAKO SĘDZIA: Anders Frisk Szwecja (1996 - 2004) - 8
  • NAJSZYBSZA CZERWONA KARTKA: Eric Abidal w meczu Francja - Włochy (2008) - 24 minuta
  • NAJWIĘCEJ CZERWONYCH KARTEK W CAŁYM TURNIEJU: 10 (2000)
  • NAJWIĘCEJ OTRZYMANYCH KARTEK: Giorgos Karagounis (2004–2012) - 8


W tych rozgrywkach można typować na jednym kuponie zdarzenia z jednego meczu np.: kto wygra lub ile padnie bramek ORAZ liczbę żółtych kartek ORAZ liczbę rzutów rożnych ORAZ liczbę spalonych
Typy zakładów
Wszystko Mecz SUPEROFERTA+: mecz Liczba goli Obie drużyny strzelą gola Najpopularniejsze zakłady łączone Drużyna wygra lub będzie prowadziła różnicą dwóch goli w meczu Jedna z drużyn wygra lub będzie prowadziła różnicą 2 goli w meczu Spotkanie/liczba goli Spotkanie/1.druzyna liczba goli Spotkanie/2.drużyna liczba goli Podwójna szansa (1.poł. lub mecz) 1.połowa 1.połowa liczba goli Handicap 0:1 Handicap 1:0 Handicap 0:2 Handicap 2:0 Handicap 0:3 Handicap 3:0 Handicap 0:4 Handicap 4:0 Handicap Spotkanie/obie drużyny strzelą gola Dokładny wynik 1.druzyna strzeli gola 2.drużyna strzeli gola Obie druzyny strzela gola i liczba goli będzie większa niż 2.5 Obie druzyny strzela gola i liczba goli będzie większa niż 3.5 Obie drużyny strzelą po 2 lub więcej goli Gol w obu połowach Spotkanie bez remisu 1.połowa/spotkanie 1.pol./spotkanie/liczba goli w spotkaniu 1.druzyna zdobędzie goli 2.drużyna zdobędzie goli Przedział goli 1.druzyna liczba goli 2.drużyna liczba goli Spotkanie/1.połowa liczba goli 1.druzyna 1.połowa liczba goli 2.drużyna 1.połowa liczba goli 1.druzyna 1.połowa dokładna liczba goli 2.drużyna 1.połowa dokładna liczba goli 1.połowa dokładna liczba goli 1.połowa liczba goli P/N 1.gol 1.gol-minuta 1.druzyna 1.gol-minuta 2.drużyna 1.gol-minuta 1.gol/spotkanie 2.połowa 2.połowa liczba goli 2.polowa liczba goli 1.druzyna 2.połowa liczba goli 2.drużyna 2.połowa liczba goli 1.druzyna 2.połowa dokładna liczba goli 2.drużyna 2.połowa dokładna liczba goli 2.połowa dokładna liczba goli 2.połowa liczba goli P/N 1.połowa/2.połowa Połowa z wiekszą liczbą goli 1.połowa liczba goli/2.połowa liczba goli Liczba goli P/N Dokładna liczba goli 1.druzyna dokładna liczba goli 2.drużyna dokładna liczba goli 1.połowa dokładny wynik 2.połowa dokładny wynik 1.druzyna Multiwynik 2.drużyna Multiwynik Będzie wynik w trakcie spotkania Nie będzie wyniku w trakcie spotkania Padnie gol-minuta Nie padnie gol-minuta 0-15 minuta spotkania 0-30 minuta spotkania 0-60 minuta spotkania 0-75 minuta spotkania 1.połowa-padnie gol 2.połowa-padnie gol 1i2 drużyna strzeli gola w obu połowach 1.druzyna strzeli gola w obu połowach 2.drużyna strzeli gola w obu połowach Obie drużyny strzelą gola w tej samej połowie Obie drużyny strzelą gola w 1.połowie Obie drużyny strzelą gola w 2.połowie 1.druzyna strzeli gola w 1.połowie 2.drużyna strzeli gola w 1.połowie 1.druzyna strzeli gola w 2.połowie 2.drużyna strzeli gola w 2.połowie 1.druzyna wygra do zera 2.drużyna wygra do zera 1.druzyna wygra obie połowy 2.drużyna wygra obie połowy 1.druzyna wygra przynajmniej jedna połowę 2.drużyna wygra przynajmniej jedna połowę 1.połowa 1.gol 2.połowa 1.gol Zostanie zdobyty hattrick Padnie bramka samobójcza 1.druzyna strzeli bramkę samobójczą 2.drużyna strzeli bramkę samobójczą Rzut karny Czerwona kartka (Czerwone kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) Liczba zółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) 1.druzyna liczba żółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) 2.drużyna liczba żółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) 1.połowa liczba żółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) 1.druzyna 1.połowa liczba zółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) 2.drużyna 1.połowa liczba zółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) 2.połowa liczba żółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) 1.druzyna 2.połowa liczba zółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) 2.drużyna 2.połowa liczba zółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) Więcej żółtych kartek (Żółte kartki pokazane trenerowi lub członkom sztabu zespołów nie są uwzględniane.) Liczba rzutów rożnych 1.druzyna liczba rzutów rożnych 2.drużyna liczba rzutów rożnych 1.połowa liczba rzutów rożnych 1.druzyna 1.połowa liczba rzutów rożnych 2.drużyna 1.połowa liczba rzutów rożnych 2.połowa liczba rzutów rożnych 1.druzyna 2.połowa liczba rzutów rożnych 2.drużyna 2.połowa liczba rzutów rożnych Wiecej rzutów rożnych Liczba rzutów rożnych P/N 1.połowa 1.rzut rożny 2.połowa 1.rzut rożny Liczba zmian 1.połowa-zmiana Liczba spalonych Wiecej spalonych 1.druzyna liczba spalonych 2.drużyna liczba spalonych Liczba spalonych P/N Procentowe posiadanie piłki Liczba strzałów w światło bramki Więcej strzałów w światło bramki 1.druzyna liczba strzałów w światło bramki 2.drużyna liczba strzałów w światło bramki Liczba strzałów w światło bramki P/N Liczba fauli Więcej fauli 1.druzyna liczba fauli 2.drużyna liczba fauli Liczba fauli P/N 1.połowa pierwszy będzie 2.połowa pierwszy będzie 1.połowa oficjalny doliczony czas 2.połowa oficjalny doliczony czas 1.połowa 1.wznowienie od bramki 2.połowa 1.wznowienie od bramki Sędzia główny na podstawie wideoweryfikacji podyktuje rz.karny Sędzia główny na podstawie wideoweryfikacji anuluje rz.karny Sędzia główny na podstawie wideoweryfikacji pokaże czerwoną kartkę Sędzia główny na podstawie wideoweryfikacji nie uzna gola Zawodnik rezerwowy strzeli gola (nie wystąpi od początku spotkania) Liczba spalonych zawodnika (musi wystąpić od początku meczu) Liczba fauli popełnionych przez zawodnika (musi wystąpić od początku meczu) Liczba fauli popełnionych na tym zawodniku (musi wystąpić od początku meczu) Strzeli gola Asystuje przy golu, ZK, CK Pozostałe zakłady łączone
Pokaż więcej
mniej
Mecz zakład na wynik spotkania 1 0 2 10 02 12 więcej data
Anglia - Szkocja 110 London / TVP 1 / TVP Sport / Rozszerzona oferta LIVE
czytaj więcej Anglia-Szkocja
Anglia-Szkocja

PERFECT STRANGERS. Po 25 latach przerwy ponownie na EURO spotkają się starzy znajomi z Wysp Brytyjskich, kiedy w piątkowy wieczór na Wembley Anglicy zagrają...

Statystyki spotkania Anglia - Szkocja
1.33 5.20 12.50 1.06 3.65 1.20 +158 18.06. 21:00
Wegry - Francja 111 Budapest / TVP 1
czytaj więcej Węgry – Francja
Węgry – Francja

WALEC RUSZYŁ. Bardzo pewnie i spokojnie tak naprawdę ograli Francuzi w pierwszym swoim meczu w grupie Niemców w Monachium (1:0). Ekipa trenera Didiera Deschampsa praktycznie cały czas miała ten mecz...

Statystyki spotkania Wegry - Francja
11.00 5.25 1.34 3.55 1.07 1.19 +137 19.06. 15:00
Portugalia - Niemcy 112 Munich / TVP 2
3.10 3.32 2.45 1.60 1.41 1.37 +136 19.06. 18:00
Hiszpania - Polska 113 Sevilla / TVP 1 / TVP Sport
1.41 5.00 9.90 1.09 3.30 1.23 +137 19.06. 21:00
Wlochy - Walia 114 Rome / TVP 1 / TVP Sport
1.52 3.95 8.30 1.10 2.68 1.28 +110 20.06. 18:00
Szwajcaria - Turcja 115 Baku / TVP 2 / TVP Sport
1.74 4.05 4.80 1.22 2.20 1.28 +110 20.06. 18:00
Ukraina - Austria 117 Bucharest / TVP 1
3.20 2.05 3.60 1.25 1.30 1.76 +94 21.06. 18:00
Macedonia Pln. - Holandia 116 Amsterdam / TVP Sport
10.50 5.10 1.33 3.45 1.05 1.18 +98 21.06. 18:00
Rosja - Dania 119 Copenhagen / TVP 1
4.80 4.20 1.68 2.24 1.20 1.24 +97 21.06. 21:00
Finlandia - Belgia 118 St.Petersburg / TVP Sport
10.50 4.85 1.35 3.30 1.06 1.20 +98 21.06. 21:00
Chorwacja - Szkocja 121 Glasgow / TVP 2
2.02 3.30 3.85 1.25 1.78 1.32 +95 22.06. 21:00
Czechy - Anglia 120 London / TVP 1 / TVP Sport
6.50 4.30 1.50 2.60 1.11 1.22 +95 22.06. 21:00
Szwecja - Polska 124 St.Petersburg / TVP 1 / TVP Sport
2.52 3.26 3.05 1.42 1.58 1.38 +95 23.06. 18:00
Slowacja - Hiszpania 122 Sevilla / TVP 2 / TVP Sport
12.00 6.20 1.23 4.10 1.03 1.12 +95 23.06. 18:00
Niemcy - Wegry 125 Munich / TVP 2 / TVP Sport
1.20 6.75 12.00 1.02 4.30 1.09 +95 23.06. 21:00
Portugalia - Francja 126 Budapest / TVP 1 / TVP Sport
3.10 3.05 2.46 1.54 1.36 1.37 +94 23.06. 21:00


Poniżej tabela przedstawiająca zsumowane wyniki reprezentacji w turniejach finałowych. Za zwycięstwo przyznano dwa punkty, a za remis jeden.


Miejsce
DrużynaWystępyTytułyMeczeZwycięstwaRemisyPorażkiStrzelone goleStracone goleRóżnica goliPunkty
1NIEMCY1234926121172482464
2HISZPANIA1034019111055361949
3FRANCJA92392091062441849
4WŁOCHY91381616639271248
5PORTUGALIA7135189849311845
6HOLANDIA9135189849311845
7CZECHY9132136134243-132
8ANGLIA90311011104035531
9ROSJA11133127143845-731
10CHORWACJA50188552320321
16POLSKA301126379-210