Czas
Kursy
1.01
1000


Fortuna legalnym bukmacherem

Zgodnie z art. 29a ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet przez podmioty niewykonujące monopolu państwa w tym zakresie, które urządzają gry hazardowe przez sieć Internet bez wymaganego zezwolenia.

Fortuna jako "Legalny bukmacher" prowadzi swoją działalność zgodnie z obowiązującym na terytorium Polskim prawem. Nie wszystkie firmy bukmacherskie, działające na polskim rynku prowadzą swoją działalność zgodnie z polskim prawem, tzn. nie opłacają podatków, tym samym pozbawiając państwo dodatkowego dochodu.

Dnia 23 stycznia 2012 roku Fortuna otrzymała zgodę od Ministerstwa Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych w Internecie. Otrzymaliśmy status „Legalnego bukmachera“, a co to oznacza dla naszych Klientów?

Działalność Fortuny w Polsce jako legalnego bukmachera

"Legalni bukmacherzy" stanowią zaledwie 10% polskiego rynku bukmacherskiego. W przeciwieństwie do nielegalnych, najczęściej zagranicznych firm zajmujących się zakładami, Fortuna posiada konta bankowe zarejestrowane w bankach mających siedzibę w Polsce, podlegających tym samym przepisom polskiego prawa. Wszystkie transakcje wypłat wygranych odbywają się między polskimi rachunkami bankowymi. Ponadto, w przeciwieństwie do użytkowników nielegalnej konkurencji, nasi Klienci mogą łatwo i skutecznie składać reklamacje.

Sprawdź, jakie promocje bukmacherskie znajdziesz na stronie Fortuny i dlaczego warto z nich skorzystać.

Legalny Bukmacher Fortuna

Wciąż rosnąca popularność zakładów bukmacherskich w Polsce, to przede wszystkim powód do zadowolenia dla wielu graczy, którzy zyskują dostęp do coraz bardziej konkurencyjnej oferty poszczególnych bukmacherów. Rywalizacja o graczy odbywa się nie tylko na polu najwyższych kursów, ale także w zakresie proponowanej oferty, dostępnych bonusów i promocji, a także w szeregu ułatwień, które mają na celu sprawić, że typowanie będzie maksymalnie szybkie, proste i bezpieczne. I to właśnie kwestie bezpieczeństwa graczy oraz potrzeba ograniczenia szarej strefy stoją u podstaw obecnie obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, regulujących legalny rynek bukmacherski w Polsce.

Legalny bukmacher, czyli jaki? To podmiot, który posiada odpowiednie zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych w sieci internetowej lub w punktach naziemnych. Fortuna posiada takie zezwolenie i jest jednym z nie tylko największych legalnych bukmacherów w Polsce, ale i jednym z najdłużej działających.

Legalne zakłady bukmacherskie - podstawy prawne

Ustawodawca założył, że odpowiedni poziom bezpieczeństwa graczy oraz realne uszczelnienie szarej strefy jest możliwe wyłącznie poprzez twarde uregulowanie dostępu do rynku urządzania zakładów wzajemnych. Jakie warunki musi spełnić bukmacher, żeby otrzymać odpowiednie zezwolenie na prowadzenie działalności w Polsce? Najważniejsze z nich, to:

 • posiadanie statusu spółki akcyjnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
 • dysponowanie kapitałem zakładowym o wartości co najmniej 2 milionów złotych;
 • posiadanie statusu zarejestrowanego w Polsce podatnika;
 • brak zaległości podatkowych, celnych oraz w zakresie składek ZUS;
 • konieczność prowadzenia strony internetowej w języku polskim, które krajowa domena najwyższego poziomu jest przypisana do polskich stron internetowych;
 • przeprowadzanie weryfikacja wieku oraz tożsamości użytkowników;
 • wprowadzenie narzędzi zapewniających bezpieczeństwo danych graczy oraz ich środków;
 • opracowanie regulaminu urządzania zakładów wzajemnych.

Warto również dodać, że obecnie w Polsce żaden podmiot prywatny nie jest upoważniony do prowadzenia kasyna online ani też do posiadania automatów do gier ulokowanych poza kasynami stacjonarnymi lub salonami gry. Monopol w tym zakresie posiada Totalizator Sportowy.

Legalne zakłady bukmacherskie i polityka odpowiedzialnej gry

Z racji, że gry hazardowe i zakłady bukmacherskie mogą być uzależniające, to legalni bukmacherzy urządzający zakłady wzajemne w sieci Internet zobowiązani są też do prowadzenia otwartej polityki odpowiedzialnej gry, w której prezentują płynące z obstawiania zagrożenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu gracze zyskują narzędzia i wsparcie w ocenie, czy ich zachowania przy typowaniu zakładów wzajemnych noszą znamiona uzależnienia. Ustawodawca powierzył tę szczególną rolę właśnie legalnym bukmacherom.

Fortuna również prowadzi program odpowiedzialnej gry, który pozwala swoim użytkownikom odpowiedzialnie korzystać z oferty bukmacherskiej, a w razie wystąpienia zagrożenia hazardowego również wprowadzić narzędzia samoograniczające grę. Narzędzia te mają na celu działania o charakterze prewencyjnym i wspomagają ochronę typerów przed utratą kontroli nad grą czy też nieograniczonym przeznaczaniem na nią środków finansowych. Do takich mechanizmów zalicza się przykładowo możliwość samodzielnego wprowadzenia limitów kwotowych na maksymalną wartość zakładu, limity czasowe na grę w danym przedziale czasu, a także zawieszenie konta czy trwające nawet trzy miesiące samowykluczenie.

Zezwolenie legalnego bukmachera Fortuna

Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o., z siedzibą w Cieszynie przy ul. Stawowej 50, posiada zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie oraz prowadzenie zakładów wzajemnych przez sieć Internet wydane decyzją z dnia 11 stycznia 2024 r. o numerze DAG9.6831.4.2023.

Brak zezwolenia i odpowiedzialność gracza

Taka organizacja rynku legalnych zakładów bukmacherskich, sprawia, że Ministerstwo Finansów zyskuje kontrolę nad organizacją zakładów wzajemnych. Strona rządowa uszczelnia tym samym odpływy podatkowe poza granice kraju, zabezpieczając przy tym interes graczy, którzy zyskują dostęp do wyłącznie bezpiecznych witryn. Brak zezwolenia podmiotów prowadzących w Polsce działalność bukmacherską grozi bardzo wysokimi karami.

Co bardzo istotne, ustawodawca wprowadził dodatkowe zabezpieczenie, które nakłada na operatorów telekomunikacyjnych świadczących usługi dostępu do sieci internet w Polsce obowiązek blokowania stron nielegalnych bukmacherów. Kolejnym bardzo istotnym elementem walki z szarą strefą jest przerzucenie współodpowiedzialności za grę u nielegalnych bukmacherów również na samych graczy. Kara, jaka grozi takim graczom to utrata wygranej, wpłaconych środków, a możliwa jest również kara grzywny. Zakładając, że ktoś korzysta z takich stron nieprzypadkowo, to zdecydowanie nielegalna gra nie jest warta ryzyka, zwłaszcza, że polski rynek bukmacherski jest naprawdę atrakcyjny, a przede wszystkim bezpieczny.

Jak rozróżnić nielegalnego od legalnego bukmachera?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy surfowaniu po stronie bukmachera? Istnieje kilka sygnałów ostrzegawczych, które powinny wzbudzić szczególną czujność graczy, są to np.:

 • brak polskiej domeny w adresie strony - często nieuczciwe strony podszywają się pod rozpoznawalną powszechnie tożsamość bukmachera, ale domena nie kończy się frazą .pl;
 • brak certyfikatu bezpieczeństwa witryny, zwłaszcza w przypadku przesyłania swoich danych rejestracyjnych niezbędnych do założenia konta;
 • brak polskiego języka, lub używanie go w sposób niepoprawny;
 • brak możliwości dokonania płatności internetowych znanych w Polsce operatorów;
 • zbyt wysokie kursy, znacznie przewyższające wartości u legalnych bukmacherów;
 • brak konieczności weryfikacji swojego wieku czy tożsamości przy zakładaniu konta.

Jeśli już pojawią się wątpliwości co do legalności bukmachera w Polsce, to warto dodatkowo zweryfikować na stronach rządowych:

 • wykaz legalnych bukmacherów posiadających zezwolenie Ministra Finansów;
 • rejestr domen zakazanych, tj. które służą do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Rejestr ten stanowi podstawę do wspomnianego obowiązku blokowania przez operatorów telekomunikacyjnych ww. domen zakazanych.

Internetowe zakłady bukmacherskie - legalna gra z Fortuną

Mimo twardych regulacji prawnych w polskim internecie wciąż jest dostępna bardzo duża liczba nielegalnych bukmacherów, którzy prowadzą działalność bez posiadania odpowiedniego zezwolenia Ministra Finansów. Gra u takiego bukmachera, najczęściej zagranicznego, to poważne ryzyko nie tylko pociągnięcia do konsekwencji prawnych wynikających z ustawy hazardowej, ale przede wszystkim ryzyko utraty wpłaconego depozytu.

Nie ma co ukrywać, że w przypadku braku wypłaty należnych z wygranej środków, nawet trudno złożyć odwołanie reklamacyjne i ciężko o podmiot, który mógłby w takim przypadku pomóc poszkodowanym. Co więcej, jeśli gracz udostępni takiemu bukmacherowi bez zezwolenia swoje dane osobowe, to zachodzi ryzyko innych strat, niż tylko wartość zakładu. Dlatego też na pytanie, czy warto grać u legalnego bukmachera, należy z całą stanowczością odpowiedzieć - tak. W przypadku legalnych bukmacherów gracz zyskuje pełne bezpieczeństwo swojej gry, płatności oraz danych osobowych. Co więcej, gracze, dzięki dużej konkurencji na rynku legalnych zakładów bukmacherskich, cały czas zyskują dostęp do atrakcyjnych kursów, ofert specjalnych, bonusów i premii, które znacznie uatrakcyjniają grę i umożliwiają wygrywanie znacznych środków, czyli dokładnie tak, jak to wygląda na przykładzie Fortuny.