Czas
Kursy
1.01
1000
Na czym polegają zakłady wzajemne?

Na czym polegają zakłady wzajemne?

Zakłady wzajemne to nazwa, z którą często spotykają się typerzy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jaka jest ich dokładna definicja, a także jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z nich korzystać. Sprawdźmy więc, na czym polegają takie zakłady, a także jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z nich korzystać. Zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji na ten temat.

Co to są zakłady wzajemne?

Zakłady wzajemne polegają na obstawianiu najbardziej prawdopodobnego rezultatu zdarzenia. Zazwyczaj chodzi o zdarzenia związane ze sportem, ale także społeczno-kulturowe i polityczne. Takie zakłady zawiera się w oparciu o kursy i to na ich podstawie przelicza się ewentualną wygraną. Im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo wygranej. Natomiast niższy kurs to większa szansa, że dany kupon wejdzie, ale i potencjalnie niższa wygrana kwota. Dlatego też zakłady wymagają pewnego doświadczenia, w tym umiejętności szacowania ryzyka, a także — dla własnego bezpieczeństwa — grania tylko do określonych kwot, bez przekraczania ustalonego wcześniej budżetu.

Na czym polegają zakłady wzajemne przez Internet?

Formą obstawiania, która cieszy się w ostatnich latach szczególną popularnością, są zakłady wzajemne przez Internet. Zasady w tym przypadku są takie same, jak wynika to z zaprezentowanej powyżej definicji, natomiast sposobem na obstawianie jest po prostu obstawianie online, przez stronę Internetową lub też mobilną aplikację bukmacherską. Sposób jest więc dowolny i dopasowany do potrzeb danej osoby.

Kto może w Polsce organizować zakłady wzajemne?

Bardzo ważnym warunkiem jest to, aby zakłady wzajemne były organizowane w sposób legalny. Mogą więc przeprowadzać je tylko dopuszczone do prowadzenia takiej działalności podmioty, które posiadają zezwolenie Ministra Finansów RP. Aby je uzyskać, niezbędne jest spełnienie szeregu warunków. Na przykładzie wzajemnych zakładów bukmacherskich są to następujące zasady:

  • posiadanie siedziby w Polsce,
  • minimalny kapitał zakładowy na poziomie 2 mln złotych,
  • nienaganna opinia członków zarządu i rady nadzorczej, którzy nie mogą być m.in. skazani za umyślne przestępstwo skarbowe popełnione na terenie UE.

Są to ogólne i jedne z najważniejszych warunków, choć lista jest zdecydowanie dłuższa i bardziej szczegółowa. Trzeba mieć na uwadze także to, że zezwolenie wydawane jest terminowo i istnieje także ryzyko jego odebrania. Przykładem jest sytuacja, gdy nastąpi rażące naruszenie warunków zezwolenia dla firmy prowadzącej zakłady wzajemne, kapitał zakładowy zostanie obniżony poniżej wskazanej wartości, a także zostanie stwierdzony udział w zakładach gracza, który miał poniżej 18 lat.

Kara za nielegalną organizację zakładów wzajemnych

Firmy organizujące nielegalne zakłady wzajemne na terenie Polski są penalizowane. Kara finansowa stanowi pięciokrotność opłaty za wydanie zezwolenia, czyli nawet do 27 mln złotych. Może zdarzyć się także, że zostaną wydane osobne kary dla osób kierujących takimi podmiotami. Ryzykuje się dodatkowo pozbawieniem wolności do 3 lat. Jak widać, ryzyko z organizacją takich zakładów jest bardzo wysokie, co jest dobrym straszakiem dla firm, które chciałyby przyciągać do siebie klientów na polskim rynku.

Co z typerami korzystającymi z usług nielegalnych firm?

Również korzystanie z usług nielegalnie działających podmiotów jest penalizowane. Traktuje się je bowiem jak przestępstwo skarbowe, które podlega karze grzywny. Zakres kar wynosi od 10 do nawet 120 stawek dziennych, co może oznaczać maksymalną grzywnę na poziomie nawet 4 mln złotych. Dodatkowo gracz będzie musiał zwrócić środki, które wygrał.

Ryzyk jest jednak zdecydowanie więcej. Przede wszystkim gracz nie ma pewności co do bezpieczeństwa swoich danych osobowych, jeśli loguje się na stronach nielegalnie działających firm. Dodatkowo nie ma gwarancji, że ewentualna wypłata zostanie mu przekazana. Jak więc widać, legalny bukmacher to najlepsza opcja, jeśli chodzi o obstawianie zakładów.

Zakłady wzajemne to dobry sposób na rozrywkę i dodatkowy zarobek. Trzeba jednak traktować je w sposób odpowiedzialny i poważny, stąd też kierowane są one tylko do osób pełnoletnich, które zdają sobie sprawę z potencjalnego ryzyka, które jest związane z korzystaniem z takiej oferty.