1000

Holandia - Anglia

10.07.2024 21:00,
Autor zapowiedzi: Mirosław Dudek

KTO RYWALEM HISZPANII W WIELKIM FINALE? Holandia kontra Anglia to zestaw w drugim półfinale EURO 2024. Awans tych reprezentacji do półfinału to żadna niespodzianka, aczkolwiek styl gry prezentowany przez te drużyny nie zachwyca i jak podkreśla, najlepszy zawodnik w ekipie Oranje, Cody Gakpo, oba zespoły stać na lepszy futbol. To będzie czwarte starcie tych reprezentacji na wielkiej imprezie piłkarskiej i bilans spotkań jest równy. Holandia pokonała Anglię podczas EURO 1988 3:1. Na Mundialu w roku 1990 padł remis 0:0, Anglia wygrała 4:1 na EURO 1996. Warto jednak podkreślić, że Anglia wygrała tylko jedno z dziewięciu ostatnich meczów przeciwko Holandii (1-4-4). Po raz ostatni w półfinale te ekipy zmierzyły się w roku 2019, w Lidze Narodów, wówczas Oranje wygrali po dogrywce (3:1). W środowy wieczór, przedłużenie meczu o dogrywkę, a być może rzuty karne, nikogo nie zdziwi.

Holandia – na tym EURO wygrała już drugi mecz, w którym traciła bramkę na 0:1. Tak było w pierwszym meczu z Polską, tak było też w ćwierćfinale przeciwko Turcji, w obu przypadkach mecze kończyły się wynikiem 2:1 dla Oranje. Te rezultaty pokazują, że w tej drużynie jest charakter i potrafi reagować na wydarzenia boiskowe. Oto, co powiedział przed półfinałem z Anglią, selekcjoner Holandii, Ronald Koeman: „To będzie wielki wieczór, historyczna noc.  To będzie coś wyjątkowego dla całego narodu. Jesteśmy małym narodem, a gramy w półfinale obok Anglii, Francji i Hiszpanii. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Musieliśmy cierpieć, ale osiągnęliśmy wielki sukces i jesteśmy w półfinale EURO.” To pierwszy awans Holandii do półfinału EURO od roku 2004. Selekcjoner Koeman ma do dyspozycji wszystkich graczy.

Anglia – przede wszystkim niepewny jest udział w tym meczu kapitana Harry’ego Kane’a, który doznał urazu w czasie dogrywki meczu ze Szwajcarią, choć prawdopodobnie zagra jednak w półfinale. Do gry powinien być gotowy Luke Shaw, który pojawił się w II połowie ćwierćfinałowego spotkania z Helwetami. Wspomniane spotkanie było setnym pod wodzą Garetha Southgate'a. Anglia może drugi raz z rzędu awansować do wielkiego finału EURO i pomimo całej krytyki, która spływa na szkoleniowca reprezentacji Albionu za styl gry i marnowanie wielkiego potencjału tej drużyny, to wyniki bronią Southgate’a. Za jego kadencji Anglia po raz trzeci awansowała do półfinału na wielkiej imprezie piłkarskiej. Southgate ma bardzo bogatą kadrę utalentowanych graczy, a ci którzy wchodzą z ławki rezerwowych nie zawodzą, mam tu na myśli Cole’a Palmera, Eberechi Eze, czy Ivana Toneya.

Prognoza: Anglia przegrała ostatni mecz o stawkę podczas Mundialu w roku 2022, kiedy to przegrała z Francją, wówczas też straciła po raz ostatni więcej niż jednego gola. To właśnie przede wszystkim solidna gra w obronie, ale także sporo szczęścia i dobrze wykonywane rzuty karne doprowadziły Anglię do półfinału EURO. Holandia od zdobycia tytułu w roku 1988, trzykrotnie meldowała się w półfinale i zawsze odpadała na tym etapie turnieju. Zarówno Holandia, jak i Anglia dwukrotnie w tym turnieju przegrywały, ale w każdym z tych przypadków potrafiły wychodzić obronną ręką z opresji, co dobrze świadczy o charakterze tych drużyn, oraz postawie – zawsze walczymy do końca. Obie reprezentacja mają rezerwowych, którzy potrafią wpłynąć na losy meczu. Anglia cztery ostatnie mecze na tym turnieju kończyła remisem (po 90 minutach). Dogrywka, bądź rzuty karne wydają się być tutaj całkiem prawdopodobnym rozwiązaniem. Proponowane typy: podwójna szansa 0-0, kurs 1,6/awans Anglii – kurs 1,79/padnie gol po 76 minucie – kurs 2,25.